| Processor | Qualcomm Kryo 468 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 Inches HD LCD LED Display | |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno 618 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 32GB eMMC SSD | |
| Battery | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Acer Chromebook 511 |
|---|---|
| Model | Chromebook 511 |
| Price | Tk 36,467 |
| Brand | Acer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | IEEE 802.11ac |
|---|
| Display Type | HD LCD LED In-plane Switching (IPS) Touch Technology display |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inches |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height 0.83 x Width 11.7 x Depth 8.1 |
|---|---|
| Body Weight | 2.87 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Shale Black |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Kryo 468 Octa-core (8 Core), Speed 2.40 Ghz |
| Ram | 4GB LPDDR4x RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB eMMC SSD |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell 48Wh battery |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
| Audio | Audio 2 speakers / Acer Purified Voice, Acer TrueHarmony |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports, USB Type-C port supporting: USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps), DisplayPort over USB-C, USB charging 5/9/15/20 V; 3 A |
| Made By | Taiwanese |
|---|---|
| Other Features | Cellular Data Connectivity Technology HSPA+ LTE / 3G |
Display: 11.6 Inch HD Anti-glare Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Anti Glare Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.5 Inches TFT LCD Display
Processor: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch 2K IPS Display
Processor: Intel Core i5-10210Y Processor
RAM: 8 GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 38Wh(7.6V/4500MA) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N5100 Processor
RAM: 12GB LPDDR4x RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 7.6V 5000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.5 Inch IPS Display
Processor: Intel Celeron N5100 Processor
RAM: 12GB LPDDR4x RAM
OS: Windows 11
Battery: 3.8V 16000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 12.0 Inch HD Plus LED LCD Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB LPDDR4X RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-Cell Lithium Ion (Li-Ion) (4670 mAh) battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches HD LCD LED Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →